قالب بتن

 

یکی از ابزار و تجهیزاتی که به منظور ساخت سازه های بتنی مانند ستون ها، دیوار و… مورد استفاده قرار می گیرد، قالب بتن است. به دلیل استفاده از آب در مواد اولیه بتن، این مواد شکل روانی دارند و بایستی در قالب های مخصوص قرار گیرند تا به مقاومت کافی برسند. بنابراین بتن پس از سفت شدن، شکل قالب را به خود می گیرد.

قالب های بتن در انواع مختلف و به صورت دائمی یا موقتی ساخته می شوند و استفاده از آنها در صنعت ساختمان سازی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد. چرا که قالب ها، احتمال شکستگی یا ترک خوردن در بتن را کاهش می دهد.

در هنگام خرید قالب فلزی بتن بایستی توجه داشت که اجزای تشکیل دهنده این وسیله دارای مقاومت مناسبی باشد تا بتواند نیروی وارد شده را به خوبی تحمل کند. علاوه بر این قالب بایستی دارای صلبیت ثابتی باشد تا در هنگام وارد شدن بارهای زیاد به سازه، جابجایی در سازه خیلی کم باشد.

 

انواع قالب بتن

 

قالب چوبی بتن یکی از رایج ترین نوع قالب ها است که معمولا برای سازه های بتنی کوچک استفاده می شود. چرا که این نوع از قالب های بتن طول عمر بالایی ندارند و آماده کردن آن برای پروژه های بزرگ زمان زیادی را هدر می دهد.

قالب های فلزی نوع دیگری هستند که می توانند جایگزین مناسبی برای قالب های چوبی باشند و در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. قالب فلزی بتن از فلزهای مختلفی همچون فولاد،st37 , st57  ساخته می شوند و هر کدام دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

قالب بتن

قالب بتن

قالب بتن صنعتی یا مدولار نوع دیگری است که از فلزهایی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود و دارای چند قطعه پیش ساخته است. از ویژگی های این قالب ها سرعت بالا در سر هم کردن قطعات، دوام بالا، تحمل نیروی زیاد و… است.

قالب های پلاستیکی بتن

 

قالب های پلاستیکی نیز در ساخت سازه های بتنی با شکل های متغیر و ساده کاربرد فراوانی دارند. این نوع قالب ها سبک بوده و ساختار با دوام و محکمی دارند. این قالب ها معمولا در طرح هایی با سازه های مشابه و یا در شهرک سازی های انبوه، به علت کم هزینه بودن، استفاده زیادی دارند.ادامه

 

قالب بتن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
شهرقالب We would like to show you notifications for the latest news and updates.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها