جوش co² چیست؟

 

گاز دی اکسید کربن در فرایند جوشکاری یکی از پر کاربردترین گازهاست. co2 در مقایسه با آرگون بسیار ارزان تر است. به همین علت کاربرد وسیع تری دارد. این شیوه برای جوشکاری قوس الکتریکی ایده آل است. برای اتصال قطعات فولادی توسط دستگاه جوش همیشه از یک گاز بی اثر نظیر co2 استفاده می شود. برای جوشکاری با گاز دی اکسید کربن از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. از این روش در صنعت با نام جوش MAG هم یاد می شود. جوش مگ یا دی اکسید کربن به دلیل تولید جرقه کمتر برای جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی مورد استفاده فراوانی دارد.

 

جوشکاری و انواع آن:

 

انواع جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی به کار می رود. حوشکاری آرگون، جوشکاری co2 ، جوش آلومینیوم، جوشکاری برق و …در صنایع بیشترین کاربرد را دارند. اتصالی که با جوش دادن ایجاد می شود، بسیار محکم و با دوام است. با نگاهی به دور و بر می توان کاربردهای گسترده جوشکاری را در لوازم خانگی و فضای اطراف نیز دید. حفاظ پنجره آهنی، درب های حفاظ، حفاظ شاخ گوزنی، نرده آهنی تراس، درب و پنجره فلزی و بسیاری از دیگر لوازم بدون جوشکاری هرگز ساخته نمی شدند. وقتی پیچ و مهره برای اتصال قطعات جوابگو نباشد، می توان از جوش فلزات استفاده کرد. موارد استفاده از این شیوه اتصال به قدری گسترده است که خدمات جوشکاری سیار به عنوان یکی از سرویس های کاربردی در لیست خدمات هوم سرویز قرار گرفته است.

 

ویژگی های جوش co²:
خاصیت حفاظتی بسیار خوبی دارد و به طول قوس بسیار حساس است، در موقع استفاده از این گاز باید طول قوس را ثابت نگه داشت، بنابراین در دستگاه‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک که طول قوس باید ثابت نگه داشته شود استفاده از این گاز ایده آل است. درموقع استفاده از این گاز برای ثبات قوس و پیشگیری از ناجور شدن آن، از الکترودهای روپوش شده یا تنه کار استفاده می کنند. بیشترین گازی که در جوشکاری فولاد معمولی بکار می رود CO2 است.
 لازم به إکر است که تمامی قالب های فلزی شهرقالب با جوشCO2 جوشکاری میشود.
تفاوت جوش آرگون باجوش mag

 

برای درک تفاوت جوش آرگون و co2  در ابتدا باید مفهوم هریک را به درستی درک کرد تا به تفاوت های  آن پی برد. جوش آرگون یا همان تیگ یکی از رایج ترین انواع جوشکاری در این صنعت می باشد . در جوش آرگون برای ایجاد قوس الکتریکی از تنگستن استفاده می کنند و خوب است که بدانید برای هر فلز از یک تنگستن مخصوص استفاده می شود.

استفاده از تنگستن از جمله تفاوت این دو جوش می باشد . در این نوع جوشکاری از تنگستن به عنوان یک الکترود غیر مصرفی برای ایجاد قوس الکتریکی استفاده می شود. و از گاز آرگون به عنوان گاز خنثی برای محافظت از محل جوش بهره برده می شود.  علت استفاده از تنگستن  در جوشکاری آرگون ،دمای ذوب بالای آن است.

در جوش co2   و یا همان میگ، جوشکاری با استفاده از یک گاز محافظ  مانند دی اکسید کربن انجام می شود.  استفاده از جوش CO2 ارزان تر از انواع دیگر می باشد و دارای خاصیت حفاظتی بسیار خوبی می باشد . در این روش میزان جرقه هنگام جوشکاری بسیار کم است . در این نوع جوشکاری به علت تغذیه دائم سیم جوش برای تعویض الکترود زمانی صرف نمی شود .  با استفاده از جوش co2  می توان مواد مختلفی را با ضخامت های متفاوت  بهم جوش داد.

 تفاوت جوش آرگون و CO2  در نوع گازی است که برا ی محافظت از محل جوش استفاده می شود. یادگیری جوش میگ بسیار ساده تر از جوش آرگون است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
شهرقالب We would like to show you notifications for the latest news and updates.
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها